10 nápadov na (ekologický) darček pre ženu


Či už vyberáte darček pre sestru, manželku alebo kamarátku, nakupovanie darčekov samo o sebe vie dať zabrať. Tu sa každému z nás zíde zopár extra tipov, ktoré možno použijete ihneď, alebo si ich necháte v zálohe do budúcnosti.

Pozbierali sme pre vás tipy, ktoré sú cenovo dostupné a navyše nebudú dobre vyzerať iba v darčekovej taške, ale sú vyrobené z materiálov šetrných k prírode. Nasledujúce nápady na darčeky sa všeobecne zídu mnohým ženám, bez ohľadu na ich najrôznejšie záujmy - konkrétne tipy nájdete na konci tohto článku.Ako nakupovať darčeky ekologicky (udržateľne)


Je pozitívne, že sa náš svet stále viac zaoberá myšlienkou, ako naše nákupy ovplyvňujú zdravie planéty. Keď chceme kúpiť taký výrobok, ktorý poteší nášho blízkeho a navyše berie ohľad na životné prostredie, je dôležité vedieť, z akého materiálu je výsledný produkt vyrobený, aký má vplyv na životné prostredie pri použití (napríklad šampón) a v neposlednej rade odkiaľ pochádza.


Ekologické (udržateľné) materiály


Drevo

Drevo je prírodný materiál, ktorý sa po storočia používal na výrobu nábytku, lodí, plotov a vecí do domácnosti. Posledné desaťročie sa stále viac používa na výrobu menších vecí do domácnosti, ako alternatíva k plastovým výrobkom. Môžu to byť napríklad drevená tácka či mydelnička. 

Drevené výrobky sú ekologické, pretože stromy môžu byť vysádzané znova a znova. Okrem toho stromy absorbujú oxid uhličitý počas svojho rastu a to navyše vplýva pozitívne na prírodu okolo nás. To všetko nám prináša tento vzácny materiál pod podmienkou, že sú lesy regulované a firmy majú potrebné certifikáty, aby sa zabránilo odlesňovaniu a úbytku lesných plôch.

Certifikovaní výrobcovia dreva hľadajú rovnováhu medzi požiadavkami spotrebiteľov, ale aj potrebami samotného lesa a jeho živočíchov tak, aby sa les zachoval aj pre budúce generácie.


three brown wooden bowls on gray wood

Bambus

Bambus je ekologická rastlina, ktorá veľmi rýchlo rastie a preto nepotrebuje použitie škodlivých postrekov, ktoré by sa dostali do vody a pôdy. Môžeme povedať, že je to ekologická rastlina budúcnosti. Do svojej cieľovej výšky je schopný narásť za niekoľko mesiacov, pritom čo stromy rastú niekoľko desaťročí.

Navyše vyrastá znovu zo svojich koreňov a preto nie je treba ho znovu vysádzať. V porovnaní s inými materiálmi, napríklad bavlnou, spotrebuje aj menej vody. Z bambusu môžu byť vyrobené výrobky do domácnosti, ale aj oblečenie.


bamboo trees scenery


Sklo

Sklo je udržateľný, plne recyklovateľný materiál. Produkty už z recyklovaného skla znečistia menšie množstvo vody a tiež vzduchu počas ich výroby.  Tým šetria prírodné zdroje. Zo štúdie v roku 2014 organizácie FEVE (Európska federácia obalového skla) vyplýva, že Slovensko recykluje takmer 40 % skla, pričom niektoré európske krajiny recyklujú až 90  % všetkého skla.

 

Organická bavlna

Organickú bavlnu pestujú výrobcovia s pomocou metód, ktoré zmierňujú dopad na životné prostredie. Svoju pozornosť sústreďujú na úrodnosť pôdy, pričom sa vyhýbajú škodlivým postrekom, umelým hnojivám a chemikáliám. Oblečenie a doplnky vyrobené z organickej bavlny zvyknú byť označené príslušnou značkou. 

Nehrdzavejúca oceľ

Nehrdzavejúca oceľ je vyrobená zo železa, chrómu, niklu, a ďalších kovov. Výhodou je, že na jej výrobu netreba zložité procesy s použitím chemikálií a množstvom paliva. Tým pádom šetrí zdroje a tiež nespôsobuje chemický odpad.

Aj keď ide o kovy, ktoré pochopiteľne nie sú v prírode obnoviteľné, môže sa recyklovať bez toho, aby sa stratila jej hodnota. Keďže sa vyrába bez jedovatých prísad, je to ideálny materiál pre výrobky do domácnosti ako sú riad a príbory, hrnčeky, fľašky na vodu, nádoby na varenie, hrnce, panvice, pomôcky na varenie atď.


Prírodná kozmetika

Všeobecne by takáto kozmetika nemala obsahovať pridané farbivá, umelo vyrobené látky a chemikálie. Aby ste si ale boli istí, že vybraná značka splní Vaše požiadavky, najlepšie je riadiť sa certifikátmi uvedenými na obale.

V súčasnosti niektoré firmy na obale tiež uvádzajú podiel prírodných zložiek v rámci jedného balenia. Kvalitná prírodná kozmetika zvykne mať obsah byliniek a rastlín viac ako 90 % celkového objemu. Takáto kozmetika je šetrná k prírode, pretože sa pri jej používaní do vody a pôdy v našom okolí dostávajú z veľkej časti iba prírodné látky, ktoré sú šetrné k ekosystému v riekach a moriach.


Certifikáty súvisiace s ochranou zvierat

Často si neuvedomujeme, že svojim nákupom podporujeme nielen konkrétne firmy, ale tiež hodnoty, za ktorými stoja. Ak vám je táto téma blízka, potom nákupom kozmetiky s certifikátom budete mať istotu, že ako výrobok, tak aj vstupné suroviny vo výrobe neboli testované na zvieratách. Hľadajte na obaloch certifikáty Cruelty-free PETA, Not tested on animals, Vegan či Leaping bunny.

selective focus photography of soap party favors

Nákup miestnych výrobkovAko nákup miestnych výrobkov ovplyvňuje životné prostredie? Nákup miestnych výrobkov šetrí ovzdušie, do ktorého sa tak nedostane veľká časť látok z dopravných prostriedkov pri preprave vecí z iných častí sveta.

Keď kupujeme výrobky pochádzajúce zo Slovenska, prípadne z našich susedných krajín,  ušetríme množstvo škodlivých látok v ovzduší spotrebovaných pri doprave.  Druhou voľbou je uprednostniť európske výrobky pre tými, ktoré sa musia dovážať z iných kontinentov letecky alebo veľkými loďami cez more.

Ide napríklad o slovenskú prírodnú kozmetiku, našich výrobcov sviečok, drevárskych výrobkov napríklad táciek či misiek a môžu to byť aj krajčírske výrobky napríklad ručne šité obliečky na vankúše.  Na internete nájdete stránky, kde rôzny výrobcovia predávajú svoje handmade výrobky. Takýmto nákupom navyše podporíme domácich výrobcov.

Ďalším dôvodom, prečo nekupovať tovar z dlhých vzdialeností je množstvo obalu, do ktorého je výrobok zabalený, aby sa pri preprave nepoškodil. Práve obaly spôsobujú dlhodobý problém s hromadením plastu. Domáci výrobcovia tiež veľa krát nakupujú suroviny do výroby práve od neďalekých dodávateľov, čím znovu ušetria ovzdušie od škodlivých látok, v porovnaní s veľkými reťazcami. Vytvárajú tiež pracovné miesta a často zachovávajú jedinečné tradície. 


10 nápadov na ekologický darček pre ženu


Prírodné mydlo na ruky

ekologicke-prostriedky-do-domacnosti-cunovo2png
Sprchový gél z byliniek a divých rastlín

sprchove-gely-darcek-bratislava-rusovce-cunovo2png

Ručne odlievaná sójová sviečka

sviecka-bio-sojova-vosk-masazna-prirodna2png

Prírodný šampón a kondicionér

altajska-borovica-darcek-cunovo-rusovce-sampon-kondicioner2png
Ekoprostriedky.sk - Šampón a kondicionér Natura Siberica

Ručne viazaný zápisník s pôvodnou ilustráciou

tip-na-darcek-pre-zenu-napady-blog-zapisnik-handmadejpg
Ekoprostriedky.sk - Handmade zápisník pre ženu

Prírodný make-up alebo moderný ovocím pigmentovaný rúž

Darčekový kôš s prírodnou kozmetikou

darcekovy-balik-cunovo-rusovce2jpg
Ekoprostriedky.sk - Darčekový kôš pre ženu s prírodnou kozmetikou

Kvalitná šatka na krk z organickej bavlny

Set uteráku na ruky a osušky z prírodného bambusu

Soľ do kúpeľa s prírodnými silicami

www.ekoprostriedky.sk
unnamed - male logopng