Ekologická renovácia nábytku kriedovými farbami ("Chalk Paint") - vhodné aj pre laikov


Ak máte doma kúsok nábytku, ktorý sa časom opotreboval, alebo ste nejaký zaujímavý kúsok zdedili, potom určite stoja za povšimnutie kriedové farby na nábytok. Sú ekologické a vhodné pre začiatočníkov aj v prípade, že ste sa do renovácie nábytku pustili po prvýkrát.

Najznámejšia kriedová farba je azda odtieň kriedová biela, ale na výber nájdete množstvo ďalších zaujímavých odtieňov napríklad vavrínová zelená alebo šedo-modrá. Používajú sa vo veľkom pri vidieckom štýle bývania (farmhouse) alebo vintage ale hodia sa takmer do každého klasického interiéru.

Kus nábytku, ktorý by inak skončil na smetisku, tak môžete jednoducho natrieť kriedovou farbou a položiť ho napríklad na terasu alebo do predsiene. Môže to byť napríklad kreslo, alebo stolík, knižnica či stolička.

Výhody kriedových farieb na nábytok:


Kriedová farba na nábytok (Chalk paint - po anglicky) vytvára na nábytku matný vzhľad.  Môžete ju naniesť na takmer akýkoľvek čistý, suchý povrch (okrem napríklad lesklého kovu či lesklého laminátu). My ju odporúčame najmä na drevený nábytok. Navyše nepotrebuje špeciálnu prípravu, aj keď je na nábytku predchádzajúca farba (napríklad brúsenie atď). Zjednodušene povedané - otvoríte farbu a môžete nanášať. 

Kriedové farby nie sú toxické a sú takmer bez akéhokoľvek zápachu.

Ako naniesť kriedovú farbu na nábytok:


Kriedové farby dostanete kúpiť v bežnej predajni so stavebninami, napr. Hornbach alebo Obi. Tento typ farieb môžete riediť vodou, záleží na tom, do akej miery hustý efekt sa snažíte dosiahnuť. Ak chcete dosiahnuť čo najväčšie prekrytie, farbu nerieďte, ale pridajte iba minimálne množstvo vody pre jednoduchšie nanášanie.

refresco 3png

Nábytok vopred očistite od nečistôt a začnite farbu nanášať až vtedy, keď je suchý.

Či farbu po natretí prelakujete, je len na vás. Odporúčame použiť lak na kriedovú farbu v prípade, že nábytok budete častejšie používať, napríklad stolík v predsieni na ktorý každý deň položíte kľúče, alebo jedálenský stôl.

Naše skúsenosti s kriedovou farbou na nábytokSkúsenosti s kriedovou farbou máme v našej domácnosti už niekoľko rokov. Vybrali sme si ju práve preto, že je ekologická a takmer bez zápachu. Používame ju iba pre naše potreby (nie profesionálne) a to v prípade, že nájdeme zaujímavý kus nábytku, ktorý sa nám zapáči. Kriedovú farbu sme použili napríklad na jedálenský stôl, knižnicu, písací stôl či vonkajší nábytok na terase. Najnovšie sme sa rozhodli zrenovovať rodinné kreslo.

20211104_142108jpg

Renovácia dreveného kresla


Keďže je toto kreslo v rodine už niekoľko generácií, nedalo nám to a tentokrát sme sa podujali dať mu novú podobu, s ktorou nám bude ešte mnoho rokov prinášať radosť. Výhodou klasického dreveného nábytku je, že s drobnými opravami vydrží desaťročia. Celá úprava zabrala približne hodinu času.

Použili sme bielu kriedovú farbu od firmy Rust Oleum. Zlatá farba, ktorú sme použili na detaily, je tiež od rovnakej značky. Nový podsedák s motívom palmových listov sme objednali z internetu, pretože pôvodný matrac sa už nedal použiť.

Výsledok nás potešil. Čo poviete?

20211104_160722jpg20211104_160735jpg


www.ekoprostriedky.sk

unnamed - male logopng