Recept: Šošovicová polievka s mrkvou na kyslo - presné pomery

Zrnká šošovice rastú v semenách plodov jednoročného nízkeho kríka. Rastlina dosahuje výšku najviac pol metra a  darí sa jej v suchých a teplých oblastiach po celom svete.

photo-1599579085809-4edbc35cee01jpg


Šošovica v Indii

India - severnú hranicu Ázijskej krajiny preslávenej korením tvoria Himaláje, najvyššie horské pásmo na svete, kde prevláda chladné podnebie. Dolu smerom na juh sa pevnina znižuje a prechádza do teplej úrodnej oblasti, v ktorej sa okrem iného, pestuje šošovica.

Strava obyvateľov tejto zaľudnenej krajiny je mnohokrát vegetariánska a ľudia v domácnostiach si často uvaria obilniny, ryžu a strukoviny - práve tie sú v kombinácii s obilninami lacnou náhradou za mäso. Šošovica navyše obsahuje vlákninu pre dobré trávenie a mnoho železa.

Zo šošovice vyrábajú obyvatelia Indie aj múku.


refresco 3png

Recept: Šošovicová polievka s mrkvou na kyslo - presné pomery (4 porcie)


Prísady:

250 g šošovica (sušená)
2 kusy väčšej mrkvy
1 cibuľa
1 pohár mlieka
1 kelímok kyslej smotany alebo bieleho jogurtu
maslo
2 ks bobkový list
ocot

DSC_3772jpg

DSC_3780jpg


Postup

1. Šošovicu prepláchneme a preberieme od nečistôt. Namočíme ju na minimálne 3 hodiny do studenej vody. Čím dlhšie šošovicu namáčame, tým ľahšia bude na trávenie. Pre varením vodu zlejte a opláchnite ju čistou vodou.

2. Cibuľu a mrkvu ošúpeme a nakrájame. Mrkvu rozkrojíme pozdĺž na štyri časti a potom z nich krájame kolieska. Výsledkom budú štvrtinové kolieska.

3. Cibuľu opečieme v hrnci na oleji do sklovita a pridáme šošovicu a nakrájanú mrkvu. Chvíľku opekáme.

4. Potom dáme do hrnca 1,3 litra vody (približne 4 hrnčeky). Pridáme 2 bobkové listy. Ochutíme 1 kopcovou kávovou lyžičkou vegety a rovnako 1 kopcovou kávovou lyžičkou soli. Pridáme 1/4 lyžičky čierneho korenia alebo štvorfarebného korenia a zakryjeme pokrievkou.

5. Šošovicu a mrkvu varíme pod pokrievkou na miernom stupni minimálne 30 minút. Doba varenia záleží na tom, na aký dlhý čas ste šošovicu vopred namočili. Ak by ste ju vopred nenamočili, variť ju budete viac ako hodinu. Bude uvarená vtedy, keď sa naruší povrch jednotlivých zrniečok a samozrejme musí byť úplne mäkká a rozpadávať sa.

6. Keď je šošovica uvarená úplne do mäkka, pridáme pohár mlieka s rozmiešanou kyslou smotanou alebo bielym jogurtom. Rovnako dáme do hrnca 1 polievkovú lyžicu masla a 1 polievkovú lyžicu octu. Chvíľku povaríme.

Dobrú chuť.

www.ekoprostriedky.sk

unnamed - male logopng