Santos-Dumont: Prvé vzlietnutie v Európe

Santos-Dumont - O lietaní sníval v detstve na plantáži

Rodený Brazílčan Alberto Santos-Dumont trávil svoje detstvo v mestečku Palmera. Toto miesto bolo vždy úrodnou oblasťou. Vo vzdialenosti 200 kilometrov od oceánu sa darí kukurici, fazuli, pomarančom a tiež káve. Jeho otec bol inžinier s francúzskymi koreňmi, ktorý sa práve s kávou rozhodol podnikať na rodinnej plantáži. Vďaka svojim vynálezom, ktoré šetrili pracovnú silu, sa preslávil a aj zbohatol. Svojho syna tu učil ako funguje traktor a ostatné stroje potrebné k výrobe kávy. Vo svojej autobiografii Alberto Santos-Dumont napísal, že o lietaní sníval už v detstve najmä počas slnečných dní, keď popoludní pozoroval rozsiahlu oblohu nad plantážou...

prvy-let-na-verejnosti-v-europe-kavajpg

Vzducholoďou obletel Eiffelovu vežu

Na konci 19. storočia rodina plantáž predala a presťahovala sa do Francúzska. Mladý nadšenec pre techniku tu vyštudoval za inžiniera a začal sa zaujímať o lietanie. O niekoľko rokov sa prvýkrát prejavil obrovský talent vynálezcu Santosa-Dumonta, keď vyhral súťaž vyhlásenú pre vzducholode a získal aj finančnú odmenu. Po neúspešných pokusoch sa mu nakoniec prvému podarilo splniť výzvu - odštartoval z letiska na predmestí Saint Cloude, obletel na vzducholodi Eiffelovu vežu a vrátil sa naspäť. Dnes sa mu pripisuje prvenstvo v zostrojení prvej ovládateľnej vzducholode na svete.

veza-pariz-blog-cestovaniejpg

Výroba motorového lietadla

O prvenstvo vo výrobe lietadla sa bije s bratmi Wrightovými, pričom dodnes majú oba tábory svojich stúpencov. S istotou vieme, že na lietadle, ktoré skonštruovali, leteli o tri roky skôr ako Alberto Santos-Dumont. Dokonca práve ich let ho inšpiroval vzdialiť sa od projektov vzducholodí k motorovým lietadlám. Ich lietadlo sa skutočne udržalo vo vzduchu vďaka motoru, ktorý vyrobili a je tak považované za prvé na svete vôbec. Kto naozaj uskutočnil prvý let preto záleží od uhla pohľadu - bratia Wrightoví k vzlietnutiu potrebovali pomoc, kým Santos-Dumont mal na lietadle kolesá a vzlietol pred divákmi, ako prvý v histórii, úplne sám.

refresco 3png

Historický let

K uskutočneniu letu, ktorý sa zapísal do histórie, ho viedlo mnoho pokusov. Na začiatku septembra roku 1906 sa kolieska jeho lietadla na malú chvíľku odlepili od zeme a v polke septembra už lietadlo vzlietlo do výšky jeden meter. Dňa 23. októbra 1906 stáli členovia komisie francúzskeho leteckého klubu na rozľahlom pozemku, ktorý patrí zámku Château de Bagatelle v Paríži. Vyrobený stroj nespúšťali z očí ani oni, ani diváci. Počas prípravy skúšal lietadlo rýchlym jazdením po zemi, keď mu zrazu odletelo jedno koleso. Chybu rýchlo opravil a nervózny dav sa dočkal. Sám bez pomoci na svojom vynáleze vzlietol, preletel okolo 60 metrov a bezpečne pristál. Toto stretnutie sa do histórie zapísalo ako prvý verejný let v Európe, ktorý bol aj oficiálne certifikovaný medzinárodnou leteckou federáciou. Tento let bol dokonca nahratý na videozáznam a ľahko ho nájdete na internete.


lietanie-vo-vzduchu-stare-lietadlojpg

Santos-Dumont a pánske hodinky

Okrem toho, že úspešne zostrojil lietadlo sa nechtiac zaslúžil o „vylepšenie“ módy 20. storočia. Pánske náramkové hodinky síce nevymyslel, ale zaslúžil sa o ich preslávenie, keď namiesto nepraktických vreckových hodiniek začal nosiť hodinky náramkové. Lepšie sa mu tak sledoval čas v lietadle, keď ich mal pripnuté priamo na ruke.

Alberto Santos-Dumont sa stal pre svoje pokusy v letectve svetovo známou osobnosťou a bol pozvaný vtedajším prezidentom aj na návštevu do Bieleho domu v Spojených štátoch amerických. Obyvatelia Brazílie majú v otázke vynálezcu lietadla jasno a to je - Santos-Dumont. Po slávnom vedcovi pomenovali druhé najväčšie letisko v Rio De Janeiro a tiež jeho rodné mesto, kedysi nazývané Palmera...