Vianočný a Kokosový ostrov – čo prezrádzajú ich názvy?

Vianočný ostrov

Domorodí obyvatelia odľahlej prírody v Indickom oceáne si jazdu na sánkach po zasneženom kopci či horúci škoricový čaj pri vianočnom stromčeku každým rokom nevychutnajú. Vianoce zato oslavujú iným spôsobom. Stretnutie na pláži v prístave, ktorý je zároveň najväčším mestom, sprevádzajú tance a vystúpenia speváckych zborov. Keďže na ulici je príjemných 25°C, sú oblečení v tradičných tanečných kostýmoch z ľahkých materiálov. Ich najbližší “susedia” sú vzdialení takmer 400 kilometrov na sever na ostrove Jáva a ďalší sa nachádzajú v Austrálii viac ako 1500 kilometrov na východ.

Ostrov, ktorého povrch tvorí najmä prales, pomenoval námorný kapitán William Mynors. So svojou loďou v službách Britskej východoindickej spoločnosti brázdil vody Indického oceánu a bolo to práve 25. decembra 1643 keď prišiel k brehom nádherného zeleného ostrova. Aký iný názov by si zaslúžil, ak nie Vianočný?

reklama-ekoprostriedky-sk2png

Kokosový ostrov

Neobývané územie v okolí strednej Ameriky je opradené legendami o pirátoch. A ani tie nie sú úplným výmyslom. Historici odhadujú, že Kokosový ostrov, obľúbený pirátmi, ukrýval v 16. storočí naozajstné cennosti a to bolo dôvodom prečo ho ďalší piráti zvykli navštevovať a hľadať na ňom poklady iných. Niektoré však ostali dobre ukryté a podarilo sa ich objaviť až neskôr - pokladnica plná španielskych mincí či zlaté sošky. Našli sa aj ďalšie nápisy s nevyriešenými nápovedami. Súčasným hľadačom pokladov možno nedajú spať, na ostrov však majú prístup iba správcovia z neďalekej Kostariky, ktorí sa starajú o prírodnú rezerváciu.

Na tomto mieste plnom divokej prírody a vodopádov chceli natáčať film aj tvorcovia Jurského parku, ale povolenie kvôli obmedzenému prístupu na ostrov nedostali. Spisovateľ predlohy, podľa ktorej film točili,  totiž v knihe opisuje fiktívny ostrov plný dinosaurov a uvádza aj jeho vzdialenosť od pobrežia - tá súhlasí iba s jediným reálnym miestom, ktoré sa pravdepodobne stalo autorovou inšpiráciou - Kokosový ostrov. Producenti to ale nevzdali a vo filme predsa nájdeme aspoň zábery z diaľky.

A odkiaľ pochádza jeho meno? O tom, kto prvý doplával na miesto ukryté v Tichom oceáne sa vedú dohady, ale jedno je isté - miestni námorníci tu vysadili rozľahlé palmové plantáže, aby sa počas svojej cesty po mori osviežili kokosovým mliekom, keď pôjdu okolo. Od 16. storočia sa na mapách objavuje ako Orechový a neskôr ako Kokosový ostrov.