Vyskúšajte kriedové farby (chalk paint) na nábytok - sú ekologické a vhodné aj pre začiatočníkov


Ak máte doma kúsok nábytku, ktorý sa časom opotreboval, alebo ste nejaký zaujímavý kúsok zdedili, potom určite stoja za povšimnutie kriedové farby na nábytok. Sú ekologické a vhodné pre začiatočníkov aj v prípade, že ste sa do renovácie nábytku pustili po prvýkrát.

Najznámejšia kriedová farba je azda odtieň kriedová biela, ale na výber nájdete množstvo ďalších zaujímavých odtieňov napríklad vavrínová zelená alebo šedo-modrá. Používajú sa vo veľkom pri vidieckom štýle bývania (farmhouse) alebo vintage, ale hodia sa takmer do každého klasického interiéru.

Kus nábytku, ktorý by inak skončil na smetisku, tak môžete jednoducho natrieť kriedovou farbou a položiť ho napríklad na terasu alebo do predsiene. Môže to byť napríklad kreslo, alebo stolík, knižnica či stolička...

persons hand holding Chalk Paint bottle

Čo je to kriedová farba (chalk paint)?


Chalk paint alebo v preklade kriedová farba, je farba na nábytok, ktorú navrhla Annie Sloan s cieľom nájsť takú farbu, s ktorou sa ľahko pracuje, zriedkakedy potrebuje prípravu ako napríklad šmirgľovanie alebo základný náter pod farbou. Tiež hľadala farbu, ktorá sa dá použiť na rôzne povrchy ako je drevo, kov, podlahy ale dokonca aj na sklo, tehlu alebo laminát.

Revolučná kriedová farba vznikla v 90-tych rokoch a je preslávená najmä rýchlym, ľahkým používaním. Pre jej ľahké použitie je vhodná aj pre začiatočníkov. Odtiene sú inšpirované 18. až 20. storočím. Farbu je možné mierne riediť aj vodou.

green leaf plant on brown pot

Kto je Annie Sloan a ako vznikla kriedová farba?


Preslávenú kriedovú farbu začala v 90-tych rokoch pod anglickým názvom chalk paint vyrábať Annie Sloan. Pojem "chalk paint" je odvtedy jej registrovanou značkou
Narodila s v Austrálii do rodiny dvoch kultúr a v jej desiatich rokoch sa presťahovali do Kentu v Anglicku.

Profesne sa vždy venovala interiérovému dizajnu a maľovaniu farbami. Kým sa preslávila výrobou kriedovej farby, vydala 26 kníh o dizajne, farbách a dekoračných technikách maľovania. Už pred spustením oficiálnej výroby si doma miešala farby a s nimi pracovala aj v rámci svojej profesie.

Snažila sa nájsť takú farbu, s ktorou sa pracuje rýchlo, nepotrebuje predchádzajúcu prípravu a ktorá sa dá naniesť na množstvo rôznych povrchov. Dovtedy totiž Annie a jej kolegovia - reštaurátori - potrebovali pri práci s nábytkom celú škálu farieb na rôzne použitie a povrchy. Tiež museli povrch starého nábytku pred renováciou pracne pripravovať.

Keď prišla s nápadom doma-miešanú farbu oficiálne predávať pre širokú verejnosť, spojila sa s Belgickou továrňou a kriedová farba sa tak postupne stala svetovým fenoménom. Renovácia nábytku sa vďaka jej farbám stala omnoho dostupnejšia pre laickú verejnosť. Annie si v roku 2000 založila obchod v Oxforde, kde žije už niekoľko desaťročí.

painting of pink flower on dresser near white vase

Sú kriedové farby ekologické?


Jedna z hlavných výhod je, že kriedové farby sú ekologické a neobsahujú nebezpečné chemikálie. Vo výrobe sa používa uhličitan vápenatý a minerálne pigmety, ktoré sa nachádzajú v kriede, ktorú poznáme pri písaní na tabuľu.

Výhody kriedových farieb na nábytok


Kriedová farba na nábytok (Chalk paint - po anglicky) vytvára na nábytku matný vzhľad. Môžete ju naniesť na takmer akýkoľvek čistý, suchý povrch (okrem napríklad lesklého kovu či lesklého laminátu). My ju odporúčame najmä na drevený nábytok. Navyše nepotrebuje špeciálnu prípravu, aj keď je na nábytku predchádzajúca farba (napríklad brúsenie atď). Zjednodušene povedané - otvoríte farbu a môžete nanášať. Kriedové farby nie sú toxické a sú takmer bez akéhokoľvek zápachu.

Ako naniesť kriedovú farbu na nábytok


Kriedové farby dostanete kúpiť v bežnej predajni so stavebninami. Tento typ farieb môžete riediť vodou, záleží na tom, do akej miery hustý efekt sa snažíte dosiahnuť. Ak chcete dosiahnuť čo najväčšie prekrytie, farbu nerieďte, ale pridajte iba minimálne množstvo vody pre jednoduchšie nanášanie.

refresco 3png

Nábytok vopred očistite od nečistôt a začnite farbu nanášať až vtedy, keď je suchý.

Či farbu po natretí prelakujete, je len na vás. Odporúčame použiť lak na kriedovú farbu v prípade, že nábytok budete častejšie používať, napríklad stolík v predsieni na ktorý každý deň položíte kľúče, alebo jedálenský stôl.

assorted stones on organizer case

Časté otázky:


Musím pred maľovaním nábytku povrch upraviť brúsnym papierom?


Nie. Práve to je výhoda kriedových farieb. Nábytok stačí iba očistiť. Odporúča sa obrúsiť brúsnym papierom taký povrch, na ktorom sa stará farba odlupuje alebo je opadaná, keďže na týchto miestach by mohla neskôr opadať aj kriedová farba spolu s tou pôvodnou. V takomto prípade netreba brúsiť celý nábytok ale iba jednotlivé miesta tak, aby povrch ostal hladký.


Čo s farbou, ktorá je príliš tuhá?


Kriedová farba môže po kontakte so vzduchom zhustnúť. Odporúča sa preto kriedové farby skladovať v tesne uzavretej nádobe. Tuhú farbu je možné jednoducho zriediť s vodou a dosiahnuť tak požadovanú konzistenciu.

Treba výsledný efekt nalakovať?


Odporúča sa výsledný efekt ošetriť ochrannou vrstvou. Voda, mastnota či špina by mohli farbu na nábytku zničiť. Autorka kriedovej farby odporúča ako vrchnú vrstvu použiť vosk.


Renovácia kresla "štyroch generácií" - naše skúsenosti


Skúsenosti s kriedovou farbou máme v našej domácnosti už niekoľko rokov. Vybrali sme si ju už dávno práve preto, že je ekologická a takmer bez zápachu. Používame ju iba pre naše potreby (nie profesionálne) a to v prípade, že nájdeme zaujímavý kus nábytku, ktorý sa nám zapáči. Kriedovú farbu sme použili napríklad na jedálenský stôl, knižnicu, písací stôl či vonkajší nábytok na terase. Najnovšie sme sa rozhodli zrenovovať rodinné kreslo po pradedkovi. Sme hrdí na to, že po renovácii slúži už štvrtej generácii.

20211104_142108jpg

Renovácia dreveného kresla kriedovou farbou


Keďže je toto kreslo v rodine už niekoľko generácií, nedalo nám to a tentokrát sme sa podujali dať mu novú podobu, s ktorou nám bude ešte mnoho rokov prinášať radosť. Výhodou klasického dreveného nábytku je, že s drobnými opravami vydrží desaťročia. Celá úprava zabrala približne hodinu času.

Použili sme bielu kriedovú farbu od firmy Rust Oleum. Zlatá farba, ktorú sme použili na detaily, je tiež od rovnakej značky. Nový podsedák, s motívom palmových listov, sme objednali z internetu, pretože pôvodný matrac sa už nedal použiť.

Postup farbenia kriedovou farbou


Kreslo sme najprv umyli od nečistôt a hneď sme aj začali nanášať farbu. Práve toto je jedna z hlavných výhod kriedových farieb - ľahko priľnú k povrchu aj bez brúsenia brúsnym papierom. My sme týmto našu prácu skončili, no výrobcovia ešte odporúčajú výsledný efekt navoskovať, prípadne nalakovať. Keďže kreslo používame v interiéri, nechali sme ho nafarbené a bez laku. Aj takto nám slúži už viac ako rok bez toho, aby sa farba oškrela.

Výsledok nás potešil. Čo poviete?

20211104_160722jpg20211104_160735jpg


www.ekoprostriedky.sk

unnamed - male logopng