Austrálska príroda hýri farbami: Nájdete tu nielen ružové jazero


Terra Australis Incognita - doslova "neznáma južná zem", sa rozprestiera na južnej pologuli medzi Indickým a Tichým oceánom. Kedysi tu príroda vyformovala husté pralesy, staroveké skalné útvary, ale aj dlhé kilometre pieskových pláží. Veľa druhov rastlín a živočíchov nájdeme iba tu a nikde inde vo svete. Rôznorodá exotická príroda Austrálie sa stala domovom klokanov a koál, ale nachádzajú sa tu aj ďalšie výnimočné zvieratá a prírodné úkazy, navyše pestrých farieb.

Ružové jazero Hilier

Juhozápadná Austrália patrí k najmenej osídleným oblastiam krajiny. Neďaleko pobrežia leží v mori ostrov Middle Island a na jeho pomerne malej ploche sa nachádza jazero s dĺžkou o niečo viac ako pol kilometra. Zaujímavá je jeho farba – ružová. Prvý krát sa o ňom zmienil Britský cestovateľ Matthew Flinders vo svojich zápisoch po tom, čo vystúpil na najvyšší vrch ostrova a zbadal “malé jazero ružovej farby”. Slané jazero Hillier, ktoré obkolesuje pieskový breh a hustý les eukalyptových kríkov, je podnes témou vedcov ktorým sa zatiaľ jeho sfarbenie nepodarilo presne vysvetliť. Jedna z teórii hovorí, že ružová farba vznikla kombináciou slanej vody, vodných rias a baktérií.

ruzove-jazero-australia-blog-ochrana-vody-ekologicke-prostriedkyjpg
 

Oranžová - Dingo

Dinga do Austrálie priniesli Indonézski moreplavci približne pred 5000 rokmi. Pes ryšavej farby, ktorého v Ázii chovali ako domáceho, sa v novej krajine osamostatnil a vrátil späť do prírody, kde žije podnes. Jeho uši sú vždy postavené a narozdiel od psov, akých bežne poznáme, má väčšie zuby a nešteká, ale zavíja ako vlk. V kultúre pôvodných obyvateľov aborigínov bol dingo súčasťou príbehov a jeho podobizeň preto vytesávali aj do skál a stien jaskýň. V súčasnosti sa čoraz viac náhodne kríži s domácimi psami a preto je otázne, či sa jeho druh v budúcnosti zachová. Dinga dnes nájdeme žiť nielen v Austrálii, ale aj Juhovýchodnej Ázii, hlavne v Thajsku.refresco 3png


Červená - Urulu

Pri západe slnka získava nevšedný austrálsky skalný útvar červenú farbu. Pôvodní obyvatelia ho nazvali Uluru. Skala je známa aj pod menom Ayers Rock podľa Henryho Ayersa, bývalého premiéra štátu Južná Austrália. Uluru v jazyku aborigínov nemá preklad, je to pomenovanie tohto miesta ležiaceho takmer v strede kontinentu. Fotka často skresľuje jeho veľkosť, no pieskovcový útvar meria 3.6 kilometra a výškou 350 metrov presahuje Eiffelovu vežu v Paríži. A čo tá farba? Spôsobuje ju povrchová oxidácia železa, ktoré sa na ňom nachádza a celá skala sa javí ako oranžová alebo červená.


Modrá - Kazuár Prilbový

Kazuár prilbový je krásne sfarbený nelietavý vták žijúci v hustých pralesoch Austrálie a Novej Guinei a svojim vzhľadom pripomína pštrosa. Typická je pre neho hnedá “prilba”, modrá tvár a krk a tiež nebezpečné ostré pazúry. Ak sa vystraší, môže byť agresívny. Kazuár sa živí najmä opadaným ovocím zo stromov a žije osamelo pričom o mláďatá sa stará samec. Ten dosahuje váhu 70 kilogramov a je zároveň najťažším vtákom krajiny. V Austrálii ich dnes žije približne okolo dve tisíc.


www.ekoprostriedky.sk

unnamed - male logopng