Chceli by ste urobiť niečo pre prírodu? Tu je 7 jednoduchých tipov ako chrániť prírodu aj planétu

Ak sa chcete dozvedieť viac o tom, čo môžete urobiť pre dobro našej planéty, ste na správnom mieste. Vieme, že každý z nás má svoje povinnosti a ochrana prírody sa nám niekedy môže zdať ako ďalšia úloha na zozname. S týmito jednoduchými tipmi vás tentokrát ale presvedčíme, že niekedy na šetrenie planéty netreba extra veľkú námahu.

photo-1488459716781-31db52582fe9jpg

1. Kupovať domáce výrobky

Nákup miestnych výrobkov šetrí ovzdušie, do ktorého sa tak nedostane veľká časť látok z dopravných prostriedkov pri preprave tovarov z iných častí sveta. Takýmto nákupom navyše podporíme domácich výrobcov. Skúste najbližšie popozerať etikety výrobkov v obchodoch, kam bežne chodíte. Zeleninu a ovocie dopestované v našom okolí môžeme kúpiť napríklad aj na trhu, alebo v predajniach s farmárskymi výrobkami.

Nákupom handmade výrobkov od slovenských výrobcov, ktoré môžeme darovať blízkym na sviatok či na Vianoce, tiež ušetríme množstvo škodlivých látok v ovzduší spotrebovaných pri doprave. Ďalšou voľbou je uprednostniť európske výrobky pre tými, ktoré sa musia dovážať z iných kontinentov letecky alebo veľkými loďami cez more.

2. Vyhnúť sa jednorazovým plastom

Výrobky, ktoré sú na jedno použitie zhoršujú problém s hromadením plastov. Výrobky z trvácich materiálov, na rozdiel od jednorazových, boli vyrobené iba raz, ale vydržia roky či desaťročia. Je pochopiteľné, že v niektorých situáciách sa ich použitiu nevyhneme. Môžeme však porozmýšľať nad zmenami, ktoré vieme urobiť ľahko. Dobrým príkladom je výmena jednorazovej žiletky za tú na viac použití.

Keď navyše uprednostníme trváce materiály, príroda sa nám poďakuje. Plastový riad sa oplatí nahradiť keramickým, jednorazové utierky môžeme vymeniť za bavlnené. Sklo, bambus a keramika tiež vydržia veľmi veľa použití. Látková nákupná taška do ktorej priamo vložíme nakúpené veci tiež ušetrí množstvo zbytočných igelitových tašiek.

photo-1495446815901-a7297e633e8djpg

3. Nákup z bazára


Na internete nájdeme mnoho inzerátov, kde ľudia predávajú veci, ktoré už z rôznych dôvodov nebudú potrebovať a častokrát ich dokonca ani nepoužili. Takýmto spôsobom ušetríme materiál na výrobu ďalšej veci a navyše ušetríme peniaze. Môžu to byť napríklad nábytok, posedenie do záhrady, detská preliezka, či knihy.

V inzerátoch nájdete aj hodnotnejšie veci ako sú autá či bicykle. Skúste porozmýšľať nad tým, ktorá kategória vecí pre vás istotne musí byť nová, a naopak, ktorú si viete predstaviť z druhej ruky.


refresco 3png

4. Ekologické čistiace prostriedky


V domácnostiach každodenne používame množstvo umelo vyrobených prostriedkov. Tie vo veľkom prispievajú k znečisteniu väčších vodných plôch, ktoré sú navzájom prepojené – rieky, moria a oceány. Bežné prostriedky na umývanie riadu, upratovanie či pranie, to všetko obsahuje silné chemikálie ťažko rozložiteľné v prírode.

Výrobky na upratovanie vyrobené na prírodnom základe obsahujú podstatne menej umelých látok a ich používaním sa do vody a pôdy v našom okolí nedostane veľká časť chemikálií. Sú to napríklad ekologické čistiace prostriedky na upratovanie domácnosti alebo prírodná kozmetika. V ekologickej verzii dostaneme kúpiť prípravky na umývanie riadov, podlahy, okien, pracie prášky a aviváže alebo sprchový gél či šampón.

photo-1578854571967-d1da9fb527c0jpg

5. Pešia chôdza alebo bicykel

Aj najmenšie úsilie o zníženie uhlíkovej stopy môže znamenať rozdiel. Porozmýšľajte, či niektorú z trás, ktorú často absolvujete, môžete prejsť pešo alebo na bicykli. Mohli by ste auto zdieľať s kolegom alebo použiť verejnú dopravu, aby ste sa dostali do práce?


Aká veľká je vaša uhlíková stopa? Na internete to môžete ľahko zistiť. Pre porovnanie napríklad priemernú výrobu a údržbu bicykla vypočítali na 5 gramov oxidu uhličitého na kilometer a výrobu a údržbu auta v priemere na 42 gramov oxidu uhličitého na kilometer.


photo-1591857177580-dc82b9ac4e1ejpg

6. Záhrada bez pesticídov

Pesticídy sa v záhradách používajú proti chorobám rastlín, škodcom aj burine. Môžu to byť napríklad prípravky proti hmyzu či hubám. V dnešnej dobe vieme, že sú nielen škodlivé pre okolitú vodu a celkovo prírodu, ale navyše škodia aj zdraviu. Existujú však aj prípravky, ktoré ponúkajú ekologické riešenie. Tie tiež nie sú pre prírodu neškodné, no ušetria ju od množstva chemikálií.

Malú záhradku môžeme pred škodcami uchrániť aj vysadením rastlín, ktoré odpudzujú hmyz, alebo môžeme vyskúšať aj zopár babských receptov a to napríklad cesnakový sprej vyrobený v domácej kuchyni.

7. Podpora firiem a ich hodnôt

Často si neuvedomíme, že svojim nákupom podporujeme nielen firmy, ale aj hodnoty, za ktorými stoja. Firmy, od ktorých výrobky kupujete, ľahko nájdete na internete. Zistite si viac o zložení ich výrobkov, výrobných postupoch, prístupe k ochrane zvierat alebo nakladaním s odpadom. Pohľadajte viac informácií napríklad o potravinách alebo kozmetike, ktoré kupujete. Táto rada platí o to viac, keď sme dlhodobo verní jednej značke.

To isté sa týka aj produktov rybolovu. Každý, kto nakupuje produkty z lovu v moriach a oceánoch, rozhoduje zároveň aj o tom, ako bude so živočíchmi v mori zaobchádzané. Zistite si viac o postupoch výlovu firiem, ktoré podporujete svojim nákupom. Dajte prednosť spoločnostiam, ktoré aktívne podporujú myšlienku udržateľného rybolovu.


www.ekoprostriedky.sk

unnamed - male logopng