Rieka Níl a stratená hrobka Tutanchamóna


Pre starovekých Egypťanov bola jedna z najznámejších riek na svete nevyhnutným zdrojom čistej vody. Rieka Níl bola dôležitá aj pri preprave po krajine, ale najmä pre pestovanie plodín.

Pestrú úrodu v nehostinnej krajine Egypťania vypestovali každým rokom vďaka letným záplavám. Rieka totiž vo svojom koryte niesla spolu s vodou aj úrodnú pôdu a keď sa po okrajoch začala vylievať, zanechala za sebou vlhké tuhé bahno. Práve to dodalo okolitej zemi kvalitu na pestovanie. Niet sa čo čudovať, že sa Níl stal neoddeliteľnou súčasťou Egyptských mýtov. Na západnom pobreží rieky vystavali na počesť panovníkov úchvatné hrobky - dnes nesie toto honosné miesto výstižný názov, Údolie kráľov.

rieka-nil-blog-ekologicke-cistiace-prostriedkyjpg

Rozmanitá po celej dĺžke


Rieka Níl sa považuje za najdlhšiu rieku na svete, keď počítame aj dĺžku jej prítokov - Biely a Modrý Níl. Neprechádza iba Egyptom, ale aj ďalšími desiatimi krajinami. Počas dlhej cesty rieky od jej prameňa až do mora sa rozmanitá okolitá krajina neustále mení, no všade je nesmierne dôležitá pre život. V strednej Afrike, kde začína ako Biely Níl, tečie cez tropický prales plný banánovníkov a bambusu. Ďalej na sever začína savana a zalesnenie začína byť redšie. V Sudáne sa spája s Modrým Nílom a rastlín smerom na sever ďalej ubúda, až príde k Sahare. Krajinu vystrieda púšť a takto pokračuje cez Egypt až kým sa vlieva do Stredozemného mora.

reklama-ekoprostriedky-sk2png

Zvieratá a rastliny v okolí Nílu


Život v rieke a popri nej je viac ako pestrý. Zdržiavajú sa tu napríklad Ostriež nílsky, sumce a úhory. Okrem rôznych druhov rýb a vtákov je domovom pre korytnačky, hady a hrochy. Hádam najznámejším živočíchom je tu Krokodíl nílsky. Je to zároveň jeden z najväčších krokodílov na svete, ktorý sa dožíva veku 70 - 100 rokov. Z rastlín tu nájdeme napríklad Vodný hyacint, Akácie či Lekno egyptské (lotosový kvet). Ako vysoká trstina v plytkej vode rieky rastie Papyrus.

Stratená hrobka  Tutanchamóna


Howard Carter a Lord z Carnarvonu (celým menom George Edward Stanhope Molyneux Herbert) stoja za prvým otvorením hrobky faraóna Tutanchamóna od jej uzavretia v dávnej minulosti. Tento objav z roku 1922 sa v súčasnosti radí medzi najdôležitejšie objavy v archeológii vôbec, pretože ide o najlepšie zachovanú hrobku nájdenú v slávnom Údolí kráľov. Archeológ Howard Carter začínal ako umelec, ktorého ešte ako tínedžera pozvali z Británie do Egypta odkresľovať maľby z hrobiek. Práve vtedy sa u neho prebudila vášeň pre archeológiu a v Egypte ostal žiť. Britský Lord z Carnarvonu zase prišiel do Egypta za účelom dovolenky, no vykopávky ho veľmi zaujali.

egypt-vykopavky-howard-carter-blogjpg

Netrvalo dlho, kým sa vážený politik a zanietený archeológ spriatelili a keď Lord z Carnarvonu vybavil potrebné povolenia, mali už všetko čo potrebovali. Objavitelia, ktorých indície o hrobke faraóna Tutanchamóna zaujali najviac, sa rozhodli hľadať práve túto. Keď dal po vyčerpávajúcich šiestich rokoch Lord z Carnarvonu povolenie na poslednú sezónu, situácia začala naberať rýchly spád. Po odkrytí niekoľkých desiatok ton piesku sa pod vchodom do hrobky Ramzesa IV objavil začiatok starovekého schodiska...

www.ekoprostriedky.sk
unnamed - male logopng