Tento ostrov je ešte zelenší ako ostatné - Zelený ostrov a koraly pri Austrálii
Veľká koralová bariéra
Východne od pobrežia Austrálie leží v tropickom mori Veľká koralová bariéra. Spolu s Mount Everestom a Viktóriinmi vodopádmi patrí medzi dnešných sedem prírodných divov sveta. Dĺžka 2000 kilometrov z nej robí najväčší koralový útes na svete, ktorý údajne možno vidieť z vesmíru. Prírodný útvar vytvorili malé živočíchy s tvrdou schránkou – koraly.
Žijú v kolóniách a keďže sa ich zvápenatelé schránky ukladajú stále na seba, vytvárajú jeden celok. Obrastajú ich riasy krásnych farieb, tie sú zase potravou pre obrovské množstvo rýb a ďalších živočíchov. Bohatý podmorský život v okolí koralov je vždy vyhľadávaným rajom pre potápačov.
Oblasť Cairns v Austrálii
Tropická oblasť Cairns leží na severovýchode Austrálie v štáte Queensland a je vstupnou bránou pre všetkých, ktorí smerujú k Veľkej koralovej bariére. V jej okolí sa nachádzajú národné parky a mnoho jazier. Prví obyvatelia tejto oblasti boli austrálski aborigíni
Kuku Yalanji, ktorých pôvod siaha až 50 000 rokov do histórie.
Prales Daintree - najstarší prales na svete
Národný park Daintree v oblasti Cairns na austrálskom východnom pobreží skrýva rôznorodú prírodu - nájdete tu horský dažďový prales, rokliny a aj pláže. Zahŕňa prales Daintree, ktorý je najstarším pralesom na svete. Okrem početných turistických chodníkov sa v priamo v parku nachádza aj ubytovanie. Je domovom veľkého počtu žiab, plazov aj vačkovcov, medzi nimi Kengury stromovej. Ide o druh kengury, ktorá je prispôsobená na lezenie po strome.
Kazuár prilbový je krásne sfarbený nelietavý vták žijúci v hustých pralesoch Austrálie a Novej Guinei a svojim vzhľadom pripomína pštrosa. Typická je pre neho hnedá “prilba”, modrá tvár a krk. Aj vďaka nemu sa táto oblasť radí medzi významné vtáčie územia. V tomto národnom parku navyše žije väčšina netopierov a motýľov celej Austrálie.
Mesto Cairns v Austrálii
Mesto Cairns je centrom tejto oblasti. Vzniklo na mieste rybárskej osady. Dovtedy sa toto územie volalo podľa celého zálivu a to Trinity Bay. Európske osídlenie tu vzniklo okolo roku 1860, keď boli smerom na sever objavené ložiská zlata.
Neskôr sa tu so stúpajúcou popularitou Veľkej koralovej bariéry v 70. rokoch rozrastal cestovný ruch. Promenáda dlhá 2,5 kilometra existuje už od založenia mesta a miestni aj turisti tu nájdu zeleň, detské ihriská a aj reštaurácie a bary. Plavcov poteší veľká umelo vytvorená lagúna naplnená slanou vodou.
Zelený ostrov (Green Island)
Obrovskú koralovú reťaz východne od oblasti Cairns obklopuje plytké more a malé ostrovčeky, medzi nimi aj Zelený ostrov. Jeho povrch vznikol približne pred 6000 rokmi z nahromadeného piesku, rozbitých mušlí a úlomkov, ktoré sem vyplavila voda od koralového útesu. Za priaznivých podmienok všetko spevnelo do jedného celku...
Cesta z mesta Cairns na Zelený ostrov zaberie malou loďou približne 45 minút. Je obklopený koralovými útesmi a tento ostrov je jedným z najpopulárnejších miest pri návšteve Veľkej koralovej bariéry. Potápači si prídu na svoje pri objavovaní podmorského života pri útesoch. Tie sú domovom korytnačiek aj stoviek druhov koralov. V tejto tropickej oblasti žijú aj žraloky.
Odkiaľ pochádza názov Zelený ostrov?
Obvod malého kúsku pevniny ležiacej v mori je menej ako dva kilometre. Aj keď celé vnútrozemie pokrýva prales, s názvom Zeleného ostrova prekvapivo nesúvisí. Pomenoval ho James Cook podľa astronóma na palube lode – bol ním Charles Green (z angličtiny zelený). Pomenovať objavené miesto po lodnom astronómovi bolo v tom čase zaužívanou tradíciou. Britský kapitán Cook, preslávený práve objavmi v južnej časti Tichého oceánu, sa na ostrov doplavil v roku 1770 počas svojej prvej cesty do Austrálie a na Nový Zéland.
Ako vznikne koralový ostrov?
Koralové ostrovy vznikajú na vrchole už existujúcich koralových útesov. Tvorí ich nahromadený piesok, úlomky schránok koralov, rozbité mušle a iné zvyšky útesov. Vlny toto všetko nahromadia na záveternú, pokojnú stranu útesu. Za vhodných podmienok sa takto vyformuje koralový ostrov. Na ostrov začnú prilietavať vtáky a vlny doplavia semienka rastlín. Postupne vznikne na ostrove rôznorodý život.
Podnebie na ostrove
Zelený ostrov má tropické podnebie s obdobím dažďov od januára do marca. Cez zimu (naše leto) je priemerná teplota medzi 19°C - 23°C. V letných mesiacoch (naša zima) teplota dosahuje 24°C - 31°C.
Zelený ostrov a ochrana prírody
Tento ostrov s výnimočnou prírodou patrí pod tri ochranné pásma a to:
- Národný park
Národný park s názvom Green Island National Park je od roku 1937 chránené územie, ktoré zahŕňa celý Zelený ostrov. Na ostrove je napríklad zakázané kempovať. Dá sa tu však prespať v rezorte, ktorý bol vybudovaný krátko po vzniku Národného parku. Trasa dlhá jeden kilometer vedie cez prales až na pláž.
- Great Barrier Reef Marine Park
Great Barrier Reef Marine Park je ochranné pásmo, do ktorého patrí časť Veľkej koralovej bariéry a zahŕňa tiež Zelený ostrov. Chytanie rýb v tejto oblasti je prísne regulované. Trasy pre lode sú tiež upravené tak, aby sa vyhli citlivým oblastiam morského ekosystému. - UNESCO
Zelený ostrov a priľahlé koralové útesy sú súčasťou Veľkej koralovej bariéry, ktorá je zahrnutá na zozname svetového dedičstva UNESCO. Cez 2000 kilometrov dlhý útes bol zaradený na zoznam UNESCO v roku 1981 pre jeho prírodnú a vedeckú hodnotu.
Krokodíl Cassius - návšteva centra
Do tohto centra sa dostanú napríklad aj tie krokodíly, ktoré ohrozujú lode aj ľudí v tejto oblasti a dostanú tak bezpečný domov. Majitelia sú zároveň zberateľmi vyrezávaných predmetov od domorodých obyvateľov a ich obdivuhodná zbierka je v centre tiež vystavená.