Tyrkysová medzi horami: Národný park Plitvické jazerá


V krasovej oblasti, ktorá je od Jadranského mora vzdialená približne 100 kilometrov, nájdeme husto zalesnený národný park. Je plný vybudovaných cestičiek z dreva a lavičiek, kde sa dá posedieť a vypočuť zvuky menších a väčších vodopádov.

jazera-ochrana-vody-plitvice-ekologicke-cistiace-prostriedkyjpg

Národný park Plitvické jazerá


Pešia prehliadka celej plochy chorvátskych jazier zaberie prinajmenšom celý deň. Okolité hory napĺňajú vodou spolu 16 sladkovodných jazier, ktoré sú prepojené vodnými cestami. Napriek neustálemu prúdu vody ostávajú plytké, od čoho je odvodený aj ich názov – plitko – v chorvátčine znamená plytčina. Nízka hĺbka umožňuje, aby vynikla ich zaujímavá modrozelená farba. Tú získali vďaka minerálu, ktorý sa uvoľňuje z vápencových skál. V nedotknutej prírode nájdeme ukryté vodopády. Tie presúvajú vodu medzi jazerami a robia z nich jeden celok. Najvyšší z nich meria až 70 metrov.

Čo sa tu udialo kedysi dávno...


Jazerá položené ako schody - vyššie a nižšie od seba - vytvorila voda, ktorá steká z hôr. Po tisícročia rozpúšťala vápencovú skalu a budovala údolie, v ktorom sa jazerá nachádzajú. Na nerovnom povrchu stekajúca voda vytvorila vodopády. Tento proces, ktorým národný park zaradený do zoznamu UNESCO vznikol, trvá podnes, pričom vznikajú stále nové prírodné útvary a tie súčasné sa ďalej menia.

reklama-ekoprostriedky-sk2png

Život v tyrkysovom svete


jazera-chorvatsko-ochrana-vody-ekoprostriedky-skjpg

Veľkú rolu tu hrajú vodné živočíchy. Na najväčšom spomedzi jazier - jazere Kozjak, premáva ekologická loď s elektrickým pohonom, ktorá je šetrná k prírode. Horská voda je príjemným domovom napríklad pre pstruha, ale tiež raka. Chytanie rýb je v celom parku zakázané. Aj toto opatrenie umožňuje vedcom skúmať prírodu v jej takmer nedotknutom stave.

Vlhko a množstvá horskej priezračnej vody priťahujú pozornosť vtákov. Zaznamenaných ich tu bolo cez 150 druhov, z ktorých mnoho tu aj hniezdi. Vodnár potočný, ktorý žije aj u nás, je typický pre rýchlo prúdiacu vodu v jazerách a potokoch. Ďalej obývajú jazerá výr skalný, čierny ďateľ a orol skalný.

orol-skalny-plitvicke-jazera-ekologicke-cistiace-prostriedkyjpg

Z množstva cicavcov sa pri vode mihnú okrem medveďa hnedého aj vlk, rys, mačka divá, jež, kuna lesná, divé prasa či jeleň. Skalné štrbiny a dutiny stromov obývajú netopiere. V národnom parku nájdeme rásť aj vyše 50 druhov orchideí.

narodny-park-plitvicke-jazerajpg

Plitvické jazerá sú známe nielen zaujímavou farbou, ale aj príbehom o bájnom indiánskom poklade ležiacom na striebornom jazere. Ten tu bol v šesťdesiatych rokoch podľa predlohy Karla Maya sfilmovaný.